Обмежити зростання споживання енергії дуже складно, адже від нього безпосередньо залежить здоров'я і добробут кожної людини. Чи готові ми для цього гірше живитися або одягатися, поміняти свій спосіб життя?
Ні, необхідно вирішити інше завдання: як сучасній людині не погіршуючи рівень комфорту (присвячуючи значну частину свого життя дозвіллю, освіті, творчості, розвитку, здоров'ю і так далі) оптимізувати своє споживання енергії, економлячи при цьому корисні копалини і природні ресурси?
Відносна доступність електроенергії, тепло, гарячої води створюють представлення у багатьох людей про те, що ці блага з'являються самі собою і вони ніколи не вичерпають себе. Навіщо їх економити, якщо кожен ними забезпечений в достатній кількості за доступну ціну? Скільки витрачу, за стільки і заплачу, витрачу більше, ну і що, - заплачу більше. Але такий світогляд дуже швидко приведе до негативних наслідків, адже основні ресурси, використовувані при виробленні енергії, є непоновлюваними. Відсутність розумного підходу до використання енергії дуже швидко приведе до того, що вона стане менш доступною і дорожчою.
Треба використовувати енергію раціонально, необхідно навчитися її берегти. Окрім істотної економії грошей при оплаті енергії, споживаючи енергію ефективно, Ви вносите дуже важливий вклад до рішення глобальних проблем екології.
Споживати енергію ефективно дуже просто. Досить наслідувати наші ради.
При купівлі
Про те, як краще зберегти електроенергію потрібно думати вже при купівлі будь-якого електротехнічного пристрою.
Здійснюйте купівлю товарів електротехнічного призначення в спеціалізованих магазинах, що зарекомендували себе.
Перед купівлею дізнайтеся детальніше про енергозбережні властивості товарів у консультантів торговельних мереж, на сайтах виробників. Фахівці допоможуть вам підібрати найбільш сучасне і енергоефективне устаткування.
Придбаваючи побутову техніку, звертайте увагу на клас її енергоефективності. Отримати цю інформацію можна, знайшовши на приладі етикетку енергоефективності або проконсультувавшись з фахівцем торговельної мережі. Найбільш енергоефективним є класс- А, А, А; далі по убуванню - B, C, D, E, F, G.
При облаштуванні
Від того, як ми улаштували свій будинок, теж залежить ефективність використовуваної нами енергії. При правильному облаштуванні ми бережемо енергію і при цьому не економимо на комфорті. Ми не часто робимо ремонт, розставляємо меблі або розвішуємо світильники, тому дуже важливо зробити це правильно відразу.
Для поліпшення природного освітлення в приміщенні виконуйте обробку стін і стелі світлими тонами. Особливо це важливо в приміщеннях, куди сонячного світла потрапляє мало. У такій кімнаті буде світліше, тому що світлі стіни відбивають 70 - 80% світла, а темні тільки 10 - 15%. У таких приміщеннях вікна зазвичай виходять на північ або попаданню природного світла заважають поруч будівлі, що стоять, дерева і тому подібне.
Сучасні квартири ефективно обладнати комбінованим освітленням. Усе штучне освітлення в наших квартирах можна розділити на загальне і місцеве. Загальне освітлення призначене для рівномірного освітлення кімнати, зазвичай в наших будинках цю роль виконує люстра. Вона висить по центру кімнати і є потужним світильником, завдання якого освітити кожен куточок, але їй не завжди це вдається. Виходить, що в центрі кімнати світло занадто яскраве, а в далеких кутах кімнати недостатній. Для цього і робиться місцеве освітлення. У наших квартирах це бра, настільні лампи і торшери. Їх і потрібно розставити і розвісити так, щоб ті місця, де люстра освітлює недостатньо, були ними освітлені додатково. Потужність люстри можна вважати достатньою, якщо на 1 м2 площі доводиться 15 - 25 Вт потужності ламп розжарювання (потужність люмінесцентних, у тому числі і енергозбережних ламп, буде в 5 разів менше). Для місцевого освітлення підходять лампи в 1,5 - 2 рази менш потужні, чим в підвісних світильниках.
Сукупність загального і місцевого освітлення і називається комбінованим. Що це нам дає? Кімната освітлена рівномірно. Нам вже не вимагається занадто потужна люстра. Можна освітлювати тільки ту ділянку кімнати, яка нам потрібна, а там де не потрібний - вимкнути. У квартирі стане затишніше і комфортніше. В результаті пристрою комбінованого освітлення на кімнату 18 - 20 м2 економиться до 200 кВт - ч в рік.
Зручно і вигідне устаткування Вашого будинку светорегуляторами . Вони дозволяють плавно регулювати освітленість в приміщенні. Светорегулятор, як видно з назви (ще його називають диммер), може плавно регулювати рівень освітлення в кімнаті. Якщо в кімнаті занадто яскраве освітлення - його можна збавити, при цьому ще і зберігається електроенергія. Світлорегулятори бувають ручні і автоматичні.
Рекомендуємо також використовувати різні системи автоматичного управління освітленням. Ці системи здатні самостійно включати і відключати освітлення або навіть міняти його інтенсивність залежно від заданого сценарію за допомогою датчиків, що реагують на світло, звук або рух.
По можливості, віддавайте перевагу люмінесцентному освітленню . Існують зараз і компактні люмінесцентні лампи (їх ще називають енергозбережними). Вони економічні так само, як і відомі нам трубчасті люмінесцентні лампи, але не вимагають спеціальних світильників, оскільки практично завжди підходять для установки в звичайний патрон для звичайної лампи розжарювання. Тим часом люмінесцентне освітлення економічніше освітлення ламп розжарювання приблизно в 5 разів.
При переробці електропроводки в будинку попросите фахівців зібрати схему електропроводки так, щоб загальне освітлення в кімнаті можна було включати не усе відразу, а окремо, за допомогою декількох вимикачів, тобто групами. Тоді світло можна буде включати лише в тій частині кімнати, де він потрібний в цей час і відключений в цій же кімнаті там, де в цей же час в нім немає необхідності. Або на вашій люстрі можна буде включити не відразу усі лампочки, а стільки, скільки вам треба зараз для комфортного освітлення.
Немає необхідності в зайвому освітленні тих приміщень, де ви знаходитеся нечасто і не виконуєте ніякої роботи, що вимагає яскравого світла: це коридори, туалети, ванні кімнати, підсобні приміщення. Досить використовувати лампи розжарюванні потужністю 20-30 Вт на 1 м2 (потужність енергозбережних ламп буде в 5 разів менше).
При використанні
Про ці ради треба пам'ятати щодня. Вони не складні і не вимагають багато часу для їх виконання, але якщо не забувати їм слідувати, то можна значно скоротити споживання електроенергії у Вашому будинку і зменшити витрати на її оплату.
Найпростіший і ефективніший спосіб економії електроенергії - не забувати завжди вимикати за собою світло там, де він не потрібний: йдучи з будинку, не залишати марно такими, що працюють електроприлади і освітлення, не допускати тривалого освітлення порожніх приміщень.
А від'їжджаючи на довгий час (наприклад, у відпустку) рекомендуємо знеструмити (витягнути вилки з розеток) усі електроприлади. Цей захід не лише гарантує вам, що який-небудь прилад буде марно витрачати електроенергію, допустимий, в режимі "standby", але і забезпечить пожежну безпеку в будинку у вашу відсутність.
Тримайте в чистоті лампи і плафони. Бруд і пил, що скупчується на них, може понизити ефективність освітлювального приладу на 10-30%. Особливо часто забруднюються світильники і лампи на кухнях з газовими плитами.
Ваші вікна мають бути чистими. Брудні вікна "крадуть" природне світло, що потрапляє до вас в будинок. І тоді доводиться включати штучне освітлення і витрачати при цьому електричну енергію. Брудні або запилені вікна можуть знижувати природну освітленість в приміщенні до 30%.
Прагніть забезпечувати нижчий рівень загального освітлення, коли ви використовуєте місцеве освітлення. Тобто коли ваше робоче місце інтенсивно освітлюється іншим світильником, допустимий, настільною лампою або торшером.
Не заважайте проникненню природного світла в приміщення: не закривайте без необхідності штори вдень, не примушуйте підвіконня великими рослинами, стежите за чистотою вікон і тому подібне.
Подивитеся, де у вашому будинку можна замінити просту лампу розжарювання на компактну люмінесцентну лампу (КЛЛ). Пам'ятаєте, лампу треба підібрати так, щоб вона підходила до світильника: мала той же цоколь, що і лампа розжарювання, вміщувалася у світильник за своїм розміром. Найбільш ефективна заміна ламп розжарювання на енергозбережні компактні люмінесцентні лампи в тих місцях, де світло горить постійно, а включається/вимикається рідко. Заміна ламп розжарювання на сучасні енергозбережні лампи в середньому може понизити споживання електроенергії в квартирі в 2 рази. Витрати зазвичай окупаються менш ніж за рік.
Увага!
Не можна викидати люмінесцентні лампи (у тому числі і енергозбережні), що відпрацювали, в сміттєпровід і вуличні контейнери. Прагніть не розбивати люмінесцентні лампи. У люмінесцентних лампах знаходиться невелика кількість пари ртуть, яка шкідлива для людини, тільки якщо лампу розбити.
Побутова техніка
Аудиовидеотехника
Йдучи з будинку надовго (чи лягаючи спати на ніч), вимикайте не лише світло, але і електроприлади, що знаходяться в режимі "standby" (режим очікування),: телевізор, музичний центр, DVD -проигрыватель. Цей захід підвищить також пожежну безпеку Вашого будинку.
Прагніть не ставити побутову техніку близько до приладів, що виділяють тепло (наприклад, батарея опалювання), не рекомендується також встановлювати їх в ніші, присувати занадто близько до стіни і накривати чим-небудь при роботі. Ці прилади не люблять теплі місця в будинку, тому що вони самі виділяють тепло. Надлишок тепла завжди шкідливий для будь-якого приладу.
Ставте телевізор в рівномірно освітленому місці, це дозволяє встановлювати регулювання яскравості і контрасту на нижчий рівень. Це відноситься також і до моніторів комп'ютера. Цей захід дозволяє зберегти до 5% електроенергії.
Комп'ютерна техніка
Усі комп'ютери, що випускаються на сьогодні, підтримують режим енергозбереження. При правильному налаштуванні цього режиму можна досягти до 50% економії електроенергії. При цьому спочатку монітор автоматично переходжуватиме в режим очікування, якщо на протязі декількох хвилин на нім не виконувалася робота. Цей режим набагато економічніший за повний робочий режим роботи. А ще через деякий час, якщо робота так і не поновлювалася, в режим очікування переходить і комп'ютер. Це ще економніший режим.
Мобільні пристрої
Не залишайте зарядний пристрій для мобільного телефону, фотоапарата, плеєра, ноутбука і тому подібне включеним в розетку, коли там немає апарату, що заряджається.
Зарядний пристрій при цьому все одно споживає електричну енергію, але використовує його не на зарядку, а на нагрів. Коли зарядний пристрій підключений до розетки постійно до 95% енергії використовується даремно.
Пилосос
Для ефективної роботи пилососа має велике значення своєчасна заміна або очищення пилозбірника. Не забувайте також міняти або чистити фільтри очищення повітря, що викидається. Забиті пилом пилозбірні фільтри утрудняють роботу пилососа, зменшують тягу повітря і збільшують енергоспоживання пилососа
Електроплита
При виборі посуду для приготування їжі, яка не відповідає розмірам конфорки електроплити, втрачається 5-10% енергії. Для економії електроенергії при використанні електроплит застосовуйте посуд з невикривленим дном, яке рівне або трохи більше діаметру конфорки.
При приготуванні їжі закривайте каструлю кришкою. Швидкий випар води подовжує час готування на 20-30%, і, відповідно, на стільки ж збільшується витрата електроенергії на приготування.
Після закипання їжі перемикайтеся на низькотемпературний режим готування. Адже якщо вода вже закипіла, то вона вище 100?З не нагріється, а випаровуватиметься. Блюдо швидше не приготується, а електроенергії на його приготування буде витрачено більше.
Электрочайник
Важливо своєчасно видаляти з електрочайника накип. Накип утворюється в результаті багатократного нагрівання і кип'ячення води і має малу теплопровідність, тому вода в посуді з накипом нагрівається повільно, а електроенергії витрачається більше.
Пральна машина
Головна умова раціональної експлуатації пральних машин - не перевищувати норми максимального завантаження білизни. Слід уникати і неповного завантаження пральної машини: перевитрата електроенергії в цьому випадку може скласти 10-15%. Рекомендується кожного разу сортувати білизну перед пранням, і у разі слабкої або середньої міри забруднення відмовитися від попереднього прання. При неправильній програмі прання перевитрата електроенергії - до 30%.
Холодильник, морозильна камера
Холодильник ставте в прохолодне місце, ні в якому разі не поряд з плитою. Якщо температура в кімнаті, де коштує холодильник, досягає 30?C, та споживання електроенергії подвоюється.
Не кладіть теплі продукти в холодильник, дайте остигнути їм до кімнатної температури.
Своєчасно розморожуйте морозильну камеру при освіті в ній льоду. Товстий шар льоду погіршує охолодження заморожених продуктів і збільшує споживання електроенергії.
Кондиціонер
Робота кондиціонера повинна виробляється при закритих вікнах і дверях. Інакше кондиціонер охолоджуватиме вулицю або інші приміщення, а там де потрібна прохолода буде жарко. При цьому електроенергія витрачається на роботу кондиціонера витрачатиметься даремно.
Зберігаючи тепло - бережемо електроенергію
У холодну пору року особливо важливо пам'ятати також і про збереження тепла в наших будинках. Адже коли нам не вистачає тепла батарей центрального опалювання, ми обігріваємося електричними приладами. І витрачаємо при цьому електричну енергію, яку могли б не витрачати.
Опалювання
Батареї опалювання ефективно обігріватимуть приміщення, якщо за ними встановити тепловідбивні екрани і не закривати їх щільними шторами.
Нині існує багато сучасних технологій опалювання, що мають явні переваги перед традиційними, : довгохвильові обігрівачі, теплі підлоги, теплонакопичувачі.
Утеплення приміщень
Відомо, що в більшості наших будинків теплові втрати перевищують норми в 3-5 разів. Дуже часто ці втрати компенсуються за рахунок обігріву різними електроприладами. За оцінками фахівців, 40 % втрат тепла відбувається через вікна. Їх додаткова теплова ізоляція або заміна на сучасні склопакети може підвищити температуру в приміщенні на 4-5 °С. І, можливо, робота електроогрівальних приладів буде не потрібна або скорочена до мінімуму. Це ж торкається утеплення дверей, стін, підлоги і стелі.
Корисні пристрої
Сьогодні економити на електроенергії допомагають сучасні електротехнічні пристрої. Так, існують прилади, що автоматично відключають електроустаткування, коли воно не використовується. Наприклад, в під'їздах наших будинків світло горить всю ніч, адже в три-пять годинника ранку в під'їзді, як правило, нікого немає і електроенергія "вигорає" даремно. Тут нам допоможе вимикач із затримкою часу. Одночасно з включенням світла включається тимчасове реле, яке гасить самостійно світло через заданий проміжок часу (від 10 сек. до 10 хв.). Таким чином, може економитися 14-20% електроенергії. Для цих же цілей використовується інфрачервоний детектор (датчик руху), який спрацьовує безпосередньо при русі об'єкту. Коли Ви входите в кімнату, світло запалюється автоматично, а коли виходите - гасне.
Також допомагають економити електрику світлорегулятори (дімери). Ці пристрої монтуються замість звичайного вимикача і регулюють яскравість світла ламп. Наприклад, якщо Ви дивитеся телевізор і Вам не потрібне яскраве освітлення в кімнаті, то поверніть ручку регулювання светорегулятора і "притушіть" світло. Існують також дімери, з можливістю управління з декількох точок або дистанційно за допомогою пульта. Зверніть увагу, що вбудований режим плавного включення і виключення виключає шкідливу дію на очі раптовим і яскравим спалахом світла. Ще одна перевага дімерів полягає в тому, що вони подовжують термін служби ламп, проте деякі енергозбережні лампи не призначені для роботи у світильниках зі світлорегулятором.
За допомогою імпульсних реле здійснюється управління освітленням з декількох місць. Безумовно, дуже зручно, увійшовши до квартири, включати світло на шляху свого дотримання : в коридорі, кухні, вітальні. А ще Вам не доведеться витрачати багато часу, щоб вимкнути світло в усій квартирі (будинку) - досить натиснути всього одну кнопку.