Системи сповіщення про пожежу і управління евакуацією людей (СОУЭ) на даний момент стали невід'ємною частиною більшості будівель різного призначення. Серед подібних об'єктів можна перерахувати торговельні центри, адміністративні, житлові будівлі, аеропорти, вокзали, школи, лікарні і так далі. Дослідження показують, що найбільша кількість жертв при виникненні пожежі виникає, як правило, не в наслідку самого займання, а унаслідок їх несвоєчасного сповіщення і евакуації.
Слід зазначити, що управління людьми в надзвичайних ситуаціях дуже ускладнене, особливо, якщо йдеться про великі скупчення людей.
Таким чином основним засобом управління людьми в надзвичайних ситуаціях стають саме СОУЭ. На даний момент засадничим документом при проектуванні таких систем є ДБН В. 1.1-7-2002 (Україна) і НПБ 104-03 (Росія). У цих документах приводяться усі вимоги до проектування і використання СОУЭ.
Згідно цих нормативних документів, СОУЭ повинні забезпечувати своєчасну передачу інформації про виникнення пожежі або іншої надзвичайної ситуації і тим самим сприяти евакуації людей з небезпечної території.
Для досягнення цих результатів, залежно від типів будівель, рекомендується застосовувати п'ять типів СОУЭ :
-
- Передбачає передачу звукових сигналів (сирена, тональний сигнал та ін.). Рекомендується застосування світлових миготливих покажчиків і світлових оповісників "Вихід".
- Передбачає передачу звукових сигналів (сирена, тональний сигнал та ін.) і установку світлових оповісників "Вихід". Рекомендується застосування світлових миготливих покажчиків і статичних покажчиків напряму руху.
- Передбачає мовне сповіщення (передача спеціальних текстів) і установку світлових оповісників "Вихід". Рекомендується передача звукових сигналів (сирена, тональний сигнал та ін.), установка світлових миготливих покажчиків і статичних покажчиків напряму руху. Також рекомендується розподіл будівлі на зони пожежного сповіщення і забезпечення можливості зворотного зв'язку зон сповіщення з приміщенням пожежного поста - диспетчерською.
- Передбачає мовне сповіщення (передача спеціальних текстів), установку світлових оповісників "Вихід" і статичних покажчиків напряму руху. Також потрібний розподіл будівлі на зони пожежного сповіщення і забезпечення зворотного зв'язку зон сповіщення з приміщенням пожежного поста - диспетчерською. Рекомендується передача звукових сигналів (сирена, тонований сигнал та ін.), установка світлових миготливих покажчиків і динамічних покажчиків напряму руху. Також рекомендується передбачити можливість реалізації декількох варіантів організації евакуації з кожної зони сповіщення.
- Передбачає мовне сповіщення (передача спеціальних текстів), установку світлових оповісників "Вихід" і динамічних покажчиків напряму руху. Також потрібний розподіл будівлі на зони пожежного сповіщення, забезпечення зворотного зв'язку зон сповіщення з приміщенням пожежного поста - диспетчерською, можливість реалізації декількох варіантів організації евакуації з кожної зони сповіщення, координоване управління з одного пожежного поста - диспетчерської усіма системами будівлі, пов'язаними із забезпеченням безпеки людей при пожежі. Рекомендується передача звукових сигналів (сирена, тональний сигнал та ін.), установка світлових миготливих покажчиків і статичних покажчиків напряму руху.
Усі приведені типи СОУЭ припускають установку різних типів звукових извещателей. При проектуванні слід врахувати, що звукові извещатели, не залежно від типу СОУЭ, повинні розташовуватися по території зон пожежного сповіщення так, щоб забезпечити чутність звукових сигналів і розбірливість мовних повідомлень.
Залежно від своїх технічних вимог системи сповіщення можуть бути зв'язані з системою сповіщення цивільної оборони, системою гучномовного зв'язку, а також виконувати функції системи радіофікації або музичного супроводу. Але слід зазначити, що виконання системою сповіщення ряду додаткових завдань не повинне яким-небудь чином впливати на виконання основного завдання комплексу - сповіщення людей про пожежу і управління евакуацією людей.